Facebook
Подорож Бессарабією

Таке недоступне Чорне море: Як можна втілити  у реальність мрію про про море для людей з інвалідністю

Дістатись до морського узберіжжя у с. Приморське для людей, що мають обмеження в пересуванні досить складно, а для декого, навіть неможливо: людина, яка переміщується на візку, просто не може дістатися до води –    300-500 метрів піску стають важкодоступною перешкодою. Media ProoF UA, дослідила як цю проблему вирішили у м. Ліда у Республіці Беларусь та у м. Чорноморськ Одеської області.


Пляж у Приморському для людей в візку – мрія та біль

Пляж Чорного моря на курорті у Приморскому простягається на 4 км, щоб дістатись води треба подолати від 350-500 метрів піску, а це непросто. Для людини, що переміщається на візку, подолання перешкоди у вигляді піску, це ще змога скупатись в морі, адже воно тут не глибоке. Тобто потрібно здолати ще метрів 400 до глибини.

Два роки тому в нас була можливість 2 рази на тиждень вивозити по 6 дітей на приморський пляж. Це треба було бачити їх очі, вони не вірили, що таки потрапили до моря. Дехто за 14-15 років свого життя був тут вперше”, – розповідає голова Кілійського товариства інвалідів Анна Філана.

Тоді дітей підвозили до самого пляжа, а в море заносили на руках, на плечах, а когось тягли в колясці. 

Ми звертались до місцевої влади, щоб хоча б зробили під’їзд до самої води, нам обіцяли, але самі бачите – нічого немає”, – каже жінка.

Як створили перший в Білорусі інклюзивний пляж

Олександр Авдевич, фото Інтеренет

Керівник і засновник Асоціації інвалідів-візочників м. Ліди Олександр Авдевич роками їздив навколо пляжу без найменшої можливості скупатися. І одного разу вирішив, що і йому, і іншим людям на візках, потрібна можливість для гідного відпочинку. 

Мій проект – це доступність озера в моєму місті. Доступність для людей з інвалідністю, для мам з колясками, для людей, у яких порушена функція пересування. Якщо немає потрібної інфраструктури, яка дозволяла б на колесах проїхати по пляжу, то на нього потрапити не можливо”, – розповів Олександр білоруським ЗМІ.

Для того щоб реалізувати проект чоловік взяв участь у конкурсі “Місто”, який проводил Центр культурного менеджменту і продакшн-студія BlackBeastMedia. Це було  реаліті-шоу, переможці якого отримували кошти для реалізації своїх мрій, які до того ж покращують їх місто.

Один рік –  рівно стільки минуло від моменту, коли Олександр сформулював ідею «створити інклюзивний пляж» і вирішив виступити з нею на шоу «Місто», до моменту, коли ідея спрацювала. 

За кошти від шоу «Місто», Олександр купив стійкий до гниття матеріал – модрину, з якого зробили спеціальний настил. За допомогою крана в воду поклали бетонну плиту – на неї можна в’їхати прямо на візку. Олександр сам знайшов і замовив стільчик-ліфт, який може опустити людину в воду. Місцеве ЖКГ допомогло зробити стежку до озера. 

Також на пляжі є майданчик для розташування столиків або шезлонгів, є кімната для переодягання, кабінка для душу, туалет. 

Як створили доступний пляж у м. Черноморськ

Фото з відкритих джерел

Як і білорус Олександр Авдевич наш співвітчизник Андрій  Лозовой, який пересувається за допомогою візка, море бачив зделеку.

З 2007 року у Чорноморську зробили під’їзд до пляжу, але не до моря. Я декілька років приїздив туди, дивився, але спуститись, до води, щоб скупатись не міг”, – каже Андрій

Поштовхом облаштувати пляж для людей на візках, став син Андрія: йому хотілось мати можливість купатись разом у морі, відпочивати на піску. 

Для просування свого задуму я залучив ЗМІ, соц мережу. Це була така активна діяльність”, – каже чоловік.

Андрій подав петицію на сайт міськради, і за добу вона набрала потрібну кількість голосів. 

Мене підтримало дуже багато людей, так як цей проект – не тільки для людей на візках, а й для маломобільних груп населення, наприклад в цьому році на майданчику було 80% – це сім’ї з маленькими дітьми в дитячих візках”, – каже Андрій.

Цікавий момент, для розробки проекту чиновники запросили Андрія в якості консультанта. За його словами, все зробили зручно і правильно – широка доріжка до моря, яка з двох сторін облаштована дворівневими поручнями, з правильним нахилом, великий майданчик для візків, на якій є шезлонги та парасольки. Для купання були закуплені дві спеціальні коляски, а на узбережжі встановили туалети і душові.

Петицію Андрій подав у лютому 2019 року і вже в влітку 2020 зміг скупатися в морі.

Сьогодні особисто випробував плаваючу коляску для людей з інвалідністю. Сьогодні, вперше за багато років, я зміг скупатися в морі. Ці почуття просто не передати словами, щось подібне може відчути лише спрагла людина. Я жадав моря, і сьогодні я дихав морем, я був в морі, я був частиною моря”, – написав Андрій в ФБ.

Андрій  Лозовой, фото Фейсбук

Обійшлося це міському бюджету в 2,5 млн грн.

Що можна зробити в нас 

На центральному в’їзді до моря на нашому курорті дорога з плит не доходить до узбережжя приблизно на 500 метрів. Зараз, до речі, буде проходити ремонт майже 2,5 км проїжджої частини вул. Перемоги у м. Кілія, яка теж, переважно, складається з плит. Їх будуть демонтувати, щоб зробити асфальтобетону дорогу. Ці плити можна було б перевезти до Приморського і продовжити дорогу до моря. 

Так, Приморське вже не має стосунку до Кілії, але серед людей, які потребують цієї дорогу, є і кілійці – дорослі та діти. Тому можна домовитись з Приморською сільською радою, або вже з Вилківською ОТГ (село після виборів приєднується до цієї громади) та разом вирішити це питання.

Потрібно ще буде облаштувати майданчик під візочки, купити та поставити топчани та парасольки, біотуалет, а також спеціальні візки для купання. Все це можна передати на баланс комунального підприємства, що обслуговує пляж.    

Якщо це не спрацює можна розробити проект (до речі, активіст із чорноморська Андрій Лозовий запевнив, що з радістю поділиться своїм досвідом в просуванні проекту, та, власне, самим проектом з усіма, хто хоче створити інклюзивний пляж у своєму місті) та податись на грант, чи скласти петицію до влади.

Тож, якщо хтось зацікавився ідеєю, звертайтесь, наша редакцію може надати контакти Андрія, та буде допомагати проекту інформаційно.

Поделиться с помощью...Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *